Trochę historii

Nasze korzenie

Początki Koła Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Politechnice Poznańskiej sięgają roku 2008. Wtedy to grupa młodych ludzi wspierana przez ówczesnego duszpasterza akademickiego – księdza Jacka Rogalskiego, podjęła starania o utworzenie na uczelni aktywnie działającej grupy o charakterze katolickim. Po dopełnieniu odpowiednich formalności Koło KSM zostało oficjalnie zarejestrowane jako jedna z organizacji studenckich działających przy Politechnice Poznańskiej, wchodząca równocześnie w skład Duszpasterstwa Akademickiego św. Rocha. Opiekunem Koła od strony Politechniki został prof. Tadeusz Pankowski.

W grudniu 2009 ruszyły regularne spotkania. Nieliczni, ale pełni zapału członkowie Koła, poprzez aktywną działalność pragnęli zaznaczyć swoją obecność w środowisku akademickim. Tak narodził się pomysł organizowania wykładów otwartych na Politechnice Poznańskiej. Tematyka owych spotkań była bardzo zróżnicowana: od zagadnień związanych z miłością i rodziną, moralnością, patriotyzmem, aż po ciekawostki z zakresu coaching’u czy zasad zdrowego żywienia.

Akcja – bądźmy świadkami!

Od 2010 roku Koło aktywnie włączyło się w ogólnopolską akcję organizacji Debat Walentynkowych – spotkań dla młodzieży dotyczących odpowiedzialnego kształtowania relacji damsko-męskich. W debatach odbywających się zwykle w okolicach 14 lutego w roli ekspertów uczestniczyli psychologowie, małżeństwa, księża, a także znane osoby ze świata mediów. Ze względu na frapującą i aktualną tematykę inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży akademickiej i z roku na rok wydarzenie nabierało coraz większego rozmachu.

W 2013 roku Politechnika Poznańska gościła znanego kaznodzieję – o. Adama Szustaka, który wygłosił w Centrum Wykładowym jedną z konferencji z cyklu słynnej Pomarańczarni. Wydarzenie to zgromadziło około 800 osób, a członkowie Koła wzięli w nim udział w roli głównych koordynatorów.

Formacja – „kształć swój umysł, swą wolę, swe serce”

Aby w śmiały i przekonujący sposób głosić Chrystusa innym, trzeba najpierw zbudować solidny fundament własnej wiary. Pomimo licznych inicjatyw i ogromu codziennych zajęć, członkowie Koła zawsze starali się czuwać nad systematycznym kształtowaniem swojej duchowości poprzez modlitwę, refleksję nad słowami Pisma Świętego i zgłębianie nauki Kościoła. W ramach spotkań formacyjnych studenci niejednokrotnie polecali Panu Jezusowi swoje troski podczas modlitwy wspólnotowej lub dyskutowali na interesujące ich tematy.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Żelazną zasadą każdego KSM-owicza od początków istnienia Stowarzyszenia była dbałość o zdrowie i rozwój fizyczny. Ze względu na tę prawdę, założyciele Koła nie mogli zaniedbać tego jakże istotnego pola swojej działalności. Na szczęście w gronie KSM-owiczów z Politechniki znalazło się kilku entuzjastów sportów zespołowych, którzy zgodzili się podjąć wyzwanie prowadzenia treningów koszykówki, siatkówki oraz piłki nożnej. W niedługim czasie udało im się zarazić pasją kolegów, dzięki czemu stworzyli zgraną drużynę, która reprezentowała Koło w rozgrywkach sportowych na szczeblu diecezjalnym, niejednokrotnie sięgając po mistrzowskie trofea.

Co dalej?

Rok akademicki 2013/2014 przyniósł ze sobą znaczące zmiany. Stanowisko księdza asystenta opuścił piastujący je dotychczas ksiądz Jacek Rogalski, a jego miejsce zajął ksiądz Krzysztof Grześkowiak. Jesienią 2013 roku Koło doczekało obchodów piątej rocznicy swojego istnienia. Radosne świętowanie było zarazem okazją do podsumowania dotychczasowych dokonań, a także do postawienia sobie istotnych pytań dotyczących przyszłości Koła.

Gotów!

I tak mijały kolejne lata, kolejne kadencje kierownictw, następni nowi członkowie, wspólna formacja, wspólne akcje i wyjazdy. Następnym przełomowym czasem był rok 2018. W styczniu odbyła się jubileuszowa 10. Debata Walentynkowa. Latem nastąpiła zmiana duszpasterza DA św. Rocha. Nowym księdzem asystentem został ksiądz Michał Tomiak. Natomiast w październiku świętowaliśmy dziesięciolecie istnienia Koła. Obchody zaczęliśmy Mszą Świętą, a następnie odbyła się uroczysta gala i zabawa taneczna zwieńczona pokazem sztucznych ogni. Zapraszamy do obejrzenia filmu stworzonego specjalnie na nasze dziesięciolecie.

W listopadzie 2018r. nastąpiła również zmiana opiekuna z ramienia Politechniki Poznańskiej. Profesora Pankowskiego po dziesięciu latach zastapił dr inż. Krzysztof Cichoń, który był pierwszym prezesem naszego Koła.

Jakie zadania stoją przed KSM-owiczami w ciągu następnych pięciu lat? W jaki sposób wychować odpowiedzialnych następców, którzy zostaną kontynuatorami wspólnego dzieła? Miejmy nadzieję, że w przyszłości w gronie studentów Politechniki Poznańskiej nie zabraknie młodych entuzjastów, którzy w myśl KSM-owych ideałów będą kontynuować misję szerzenia Królestwa Bożego w swojej duszy i w swym środowisku.