„Moje i/lub* Twoje problemy – współzależność w związku”, czyli 12. Debata Walentynkowa!

Zdjęcie z Debaty Walentynkowej

W ostatni czwartek, tj. 11 marca 2021 r. odbyła się długo wyczekiwana przez wszystkich Debata Walentynkowa. Wydarzenie organizowane przez nasze Koło KSM przy Politechnice Poznańskiej doczekało się już 12 edycji. W ubiegłym roku, ze względu na wybuch pandemii, debata nie odbyła się, jednakże w marcu 2021 r. mimo pewnych ograniczeń, udało nam się zaprosić znakomitych ekspertów do rozmowy. Rozmowy innej niż zazwyczaj, bo z dystansem, nie na ogromnej auli pełnej widzów, a przede wszystkim za pomocą rozmowy wideo. Bardzo się cieszymy, że udało nam się zorganizować kolejną debatę, która mimo przeszkód, zachowała swój pierwotny cel – edukowanie młodych o tym, jak w sposób miły Bogu stworzyć szczęśliwy związek. W tym roku całemu przedsięwzięciu przyświecał temat: „Moje i/lub* Twoje problemy – współzależność w związku”. Z naszego zaproszenia skorzystali: pani psycholog Magdalena Kolańska i ksiądz Adam Pawłowski, a dzięki rozmowie wideo do rozmowy mógł przyłączyć się pan Tomasz Terlikowski. Całą debatę poprowadziła dla nas Sandra Wawrzyniak.

Pierwszym pytaniem, które pojawia się w naszej głowie po spojrzeniu na temat tegorocznej debaty z pewnością będzie: „Czy to w końcu moje czy twoje problemy?”. Celem naszych prelegentów było uświadomienie nam, iż w związku funkcjonuje współzależność między partnerami. Jest to kolejny etap relacji z drugim człowiekiem. Od początku naszego istnienia jesteśmy zależni od naszych rodziców, z biegiem czasu stajemy się niezależni i samodzielni, aż w końcu rozpoczynamy związek i stajemy się współzależni od małżonka. Nasi goście próbowali wyjaśnić nam na czym polega owa współzależność, co zrobić by relacja z partnerem była zdrowa oraz jak być niezależnym ale nadal szczęśliwym. Prelegenci podzielili się z nami swoimi doświadczeniami, na których podstawie udzielali młodym zakochanym rad dotyczących ich dalszego funkcjonowania z innymi. Wiemy również, iż poza Panem Bogiem, który dla każdego z nas jest najważniejszy, na pierwszym miejscu zawsze powinniśmy stawiać współmałżonka, który jest naszą bratnią duszą. Niezwykle ważne jest pielęgnowanie uczucia, które pojawiło się w nas na samym początku, nie możemy zapominać o tym, co nas ze sobą połączyło. Nawet małżeństwo z długim stażem powinno o siebie wzajemnie zabiegać, rozmawiać i dbać o łączące ich uczucie. Ogromny wpływ na kształt naszych relacji ma środowisko w jakim się wychowaliśmy oraz ludzie, z którymi w przeszłości się spotkaliśmy. Podczas rozmowy poruszonych zostało wiele bardzo istotnych kwestii, takich jak uzależnienie, dysfunkcje w związkach i problemy, które mogą stanąć na drodze do wspólnego szczęścia. Młodzi ludzie powinni pamiętać, iż druga osoba nigdy nie zastąpi nam Boga, żadna relacja nie będzie idealna, taka jak z naszym Ojcem. Pamiętajmy, iż każda nasza relacja powinna podobać się Jemu. Relacje z innymi powinny nas budować i rozwijać, a nie blokować w dążeniu do swoich celów.

W dalszej części pojawiło się mnóstwo pytań od naszych oglądających. Mogliśmy usłyszeć odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas kwestie i rozwiać towarzyszące im wątpliwości. Słuchacze podzielili się z nami swoimi historiami i problemami, w których rozwiązaniu nasi goście starali się pomóc. Bardzo ważnym pytaniem było to, czy warto być współzależnym. Aby najlepiej zrozumieć jaka jest właściwa odpowiedź, proponujemy obejrzeć transmisję z tegorocznej debaty walentynkowej, która znajduje się na naszym kanale na YouTube. Uważamy, iż każdy młody człowiek wstępujący w relację współzależności powinien zapoznać się z treścią rozmowy. Polecamy!

Zapraszamy również na oficjalną stronę internetową naszej Debaty Walentynkowej: https://debatawalentynkowa.pl/.