Tydzień Kultury na Politechnice Poznańskiej

W dniach 10-13 maja 2010r zorganizowaliśmy Tydzień Kultury na Politechnice Poznańskiej, który obejmował cztery spotkania z zaproszonymi gośćmi. Patronat honorowy nad imprezą objął JM Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Adam Hamrol. Całość odbywała się w sali głównej Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej.

Pierwszego dnia Tygodnia Kultury zebranemu audytorium przybliżony został temat „ABC dobrego obyczaju, czyli savoir-vivre na każdy dzień”. Był on odpowiedzią na pytania: jak zachować się w różnych sytuacjach, które spotykają nas na uczelni i w akademiku, w czasie rodzinnych uroczystości, spotkań służbowych i imprez towarzyskich, a także wielkich wyjść – do teatru, opery lub muzeum. Spotkanie poszerzyło nasze słownictwo o interesujące zwroty grzecznościowe, stosowane formy towarzyskie oraz wiedzę o tym, jak ubrać się adekwatnie do każdej sytuacji. W czasie wykładu padło wiele pytań ze strony zebranych na sali studentów, zarówno o charakterze czysto teoretycznym, jak i stanowiących prośby o rozwiązanie konkretnych, wziętych z życia wątpliwości i problemów.

Drugiego dnia gościliśmy Pana Zbigniewa Bajona, szefa Restauracji Beverly Hills w Poznaniu, który wprowadził nas w tematykę „Savoir-vivre’u przy stole”.  Dzięki niemu nauczyliśmy się poprawnego posługiwania się sztućcami i naczyniami, o których istnieniu nie mieliśmy nawet bladego pojęcia. Interaktywne spotkanie z Panem Bajonem pozwoliło niektórym z uczestników na własnej skórze przekonać się, jak łatwo pogubić się w gąszczu ustawionych przed sobą sztućców, filiżanek, talerzy i pucharków. Bardziej zainteresowani mogli dowiedzieć się również ciekawostek dotyczących pracy kelnera w restauracji. Poznaliśmy ponadto nowe potrawy wchodzące dopiero na polski rynek.

Dzień trzeci, zgoła odmienny, także zgromadził spore grono zainteresowanych. Tematem przewodnim spotkania były „Wartości płynące z muzyki”. Specjalnym gościem tego wieczoru była Pani Prorektor Akademii Muzycznej prof. Halina Lorkowska. W bardzo przystępny sposób pokazała nam, jak powinno się (a może raczej: jak warto!) słuchać muzyki poważnej.

Ostatni, czwarty, dzień Tygodnia Kultury nakreślił, w jaki sposób nie powinno wypowiadać. Doktor Jarosław Liberek przedstawił zebranym uczestnikom problem agresji werbalnej, bardzo często spotykanej w polityce, sądach a nawet między bracią studencką. Było to oczywiście zaprzeczenie dobrych obyczajów, jednak czasami warto mówić i o tym. Zobaczyliśmy wyraźnie, jakie niebezpieczeństwa kryją się w tych antywzorcach.

Dodatkową atrakcją tego wieczoru było dyktando przygotowane przez Pana doktora Artura Stemplewskiego z UAM. Teksty przygotowane specjalnie na tę okazję, opisujące życie studentów, sprawił nie lada problemy wszystkim zebranym. Najlepsza trójka uczestników uhonorowana została nagrodami w postaci słowników i książek z sentencjami łacińskimi.

Głęboko wierzymy, że wydarzenia tego typu mają bardzo dobry wpływ na nas wszystkich – dzięki nim możemy stać się jeszcze lepsi niż jesteśmy. Bo wykształcenie wyższe techniczne, niepoparte znajomością i stosowaniem zasad kulturalnego zachowania w codziennym życiu, nie wystarczy, by należeć do elity społeczeństwa.

[ Marek ]