Tydzień Kultury – harmonogram

DZIEŃ 1 (16 V)

18:00 Politechnika Poznańska, Centrum Wykładowe PP ul. Piotrowo 2, sala nr 3

INFORMACJA CZY MANIPULACJA? Funkcje mediów dzisiaj.

Spotkanie dotyczące dziennikarstwa prasowego, radiowego oraz telewizyjnego. O przemianach w mediach oraz potrzebach społecznych związanych z środkami publicznego przekazu dyskutować będą praktycy:

Katarzyna Zagórska – zastępca redaktora naczelnego Radia Emaus

Jacek Sobczyński – dziennikarz działu kultury „Głosu Wielkopolskiego”

Piotr Tatarski – prezes zarządu Instytutu Rozbitek.

Łukasz Kaźmierczak– dziennikarz „Przewodnika Katolickiego”

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) – organizacja zrzeszająca ludzi świeckich w celu apostołowania. Wyodrębniła się ona z Akcji Katolickiej, jej korzenie sięgają okresu międzywojennego. Zlikwidowane w czasach komuny, reaktywowane w 1990 r. Dziś liczy ok. 20 tys. członków zrzeszonych w ponad 1000 oddziałów w całej Polsce. Zasadniczym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Koło KSM przy PP zostało założone w 2008 roku, jednak regularną działalność rozpoczęło rok później, jesienią 2009 r. Koło skupia głównie studentów Politechniki Poznańskiej.

Już od pierwszego roku działania nie próżnowaliśmy! Zorganizowaliśmy kilka prelekcji (o czystości przedmałżeńskiej, patriotyzmie oraz antykoncepcji) oraz akcję Tydzień Kultury na Politechnice Poznańskiej. Dbamy także o nasz rozwój duchowy (rekolekcje wielkopostne, spotkania formacyjne i modlitewne) oraz fizyczny (wypad na łyżwy, kręgle, w góry oraz nasz największy sportowy sukces – II miejsce w Diecezjalnym Turnieju Koszykówki KSM). A to na razie początek – dopiero łapiemy wiatr w żagle!

Strona Koła: http://www.ksm.put.poznan.pl/

Sprawdź lokalizację wydarzenia: mapa

 


20:30 Kościół św. Franciszka Serafickiego w Poznaniu, ul. Garbary 22

Koncert chórów akademickich (UMP, PP, UP)

Chór Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu istnieje od 1959 roku. Założony przez dra Jerzego Fischbacha, lekarza i dyrygenta w jednej osobie. Chór tworzą studenci i absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (dawniej Akademii Medycznej) oraz innych wyższych uczelni miasta Poznania. Chór jest laureatem 17 czołowych nagród i wyróżnień konkursów i festiwali chóralnych w Polsce, Francji, Belgii, Czechosłowacji, Hiszpanii, Bułgarii, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech i na Węgrzech.
W jego repertuarze znajdują się nie tylko utwory napisane specjalnie na chór, ale też liczne aranżacje utworów popularnych czy kompozycji jazzowych. Zespół śpiewa zarówno a capella, jak i z towarzyszeniem fortepianu, bębna, a nawet całej orkiestry. W bieżącym repertuarze znajdują się zarówno utwory kompozytorów polskich, jak i zagranicznych.

Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru od 1982 roku jest prof. Przemysław Pałka.
Strona chóru: www.chor.ump.edu.pl

Chór mieszany „Volantes Soni” powstał w 1999 r. pod patronatem Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej.

W 2000 roku chór brał udział w Festiwalu Kultury Europejskiej w Horsens w Niemczech. Jako jedyny w kwietniu 2004 r. Śpiewał podczas Kongresu Oratoryjnego oo. Filipinów w Gostyniu, zaś w maju śpiewacy zajęli trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Jana Dvoraka w Pradze. Wielką odwagą i próbą dla chóru okazało się doskonałe wykonanie Pop-Oratorium razem z Orkiestrą Symfoniczną w 2005 r. W 2006 roku chór uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu pieśni Adwentowej i Świątecznej zdobywając „Bronzove Pasmo”.

W repertuarze chór posiada muzykę sakralną, folklorystyczną, współczesną oraz utwory gregoriańskie w nowych opracowaniach. Obecnym dyrygentem chóru jest absolwent Akademii Muzycznej mgr Paweł Łuczak.

Logotyp:http://www.uck.put.poznan.pl/volantes/images/nutka.png 
Strona chóru: www.uck.put.poznan.pl/volantes/pl

Chór Akademicki „Coro Da Camera” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstał w 1993 roku z inicjatywy obecnej dyrygentki Barbary Dąbrowskiej-Silskiej. Zespół pierwotnie działał jako stowarzyszenie, a następnie został objęty patronatem ówczesnej Akademii Rolniczej. Z załozenia i z nazwy (z języka włoskiego „coro da camera” oznacza „chór kameralny”) jest zespołem niedużym, składającym się maksymalnie z 25 do 30 śpiewaków. Wykonywany repertuar obejmuje różne style i formy muzyczne – od muzyki dawnej po współczesną, od klasyki po bardziej rozrywkowe, lżejsze w odbiorze utwory. Członkami chóru są studenci i absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego oraz innych poznańskich uczelni, w przeważającej części amatorzy muzyczni- choć zdarzają się także osoby z pewnym muzycznym wykształceniem czy wcześniejszymi doświadczeniami w śpiewie chóralnym. Chór uczestniczył w wielu festiwalach i konkursach zagranicznych, gdzie niejednokrotnie odnosił sukcesy i reprezentował polską kulturę oraz swoją Alma Mater.

Strona chóru: www.up.poznan.pl/chor

Sprawdź lokalizację wydarzenia: mapa


DZIEŃ 2 (17 V)

18:00 Uniwersytet Medyczny ,ul. Bukowska 70, Poznań – Collegium Stomatologicum (sala 202, hol)

Fotoreportaż od kuchni

Podczas spotkania wyemitowany będzie film pokazujący pracę fotoreportera zrealizowany przez Stowarzyszenie Klub Art. Po zakończeniu pokazu będzie miała miejsce dyskusja poświęcona współczesnym kierunkom rozwoju fotoreportażu.

Naszymi gośćmi będą:

Marek Lapis – były fotoreporter „Wprost”, współpracownik Polskiej Agencji Fotografów „Forum”

Mariusz Forecki – były fotoreporter „Wprost” oraz tygodnika „Poznaniak”, Laureat Medalu Młodej Sztuki za rok 1994 w dziedzinie fotografii, obecnie prowadzący magazyn fotografii dokumentalnej „5klatek.pl 

Grzegorz Dembiński – szef działu fotograficznego dziennika „Polska Głos Wielkopolski”, współzałożyciel i redaktor magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek.pl

Bartosz Blecha – fotograf z Krotoszyna, prezes Stowarzyszenia Fotograficznego Klub ART.

Na zakończenie otwarta zostanie wystawa zdjęć Bartosza Blechy – fotoreportaż z międzynarodowych warsztatów ceramicznych.

Stowarzyszenie „Klub ART” jest to grupa młodych i prężnie działających ludzi, która wyraża siebie poprzez fotografię. Organizujemy spotkania ze znanymi twórcami fotografii, wystawy fotograficzne oraz plenery fotograficzne, bierzemy udział w konkursach fotograficznych. Na swoim koncie mamy kilka imponujących działań takich jak zorganizowanie jednej z największych powarsztatowych wystaw fotograficznych w Polsce. Działamy od 2008 roku.

Koło KSM nr 87 przy Uniwersytecie Medycznym działa od listopada 2009 roku jako organizacja studencka.
Członkami wspólnoty są studenci UM. Razem z Duszpasterzem Akademickim UM, księdzem Tomaszem Kaliszem SAC, realizują idee KSM poprzez akcje dostosowane do charakteru działalności na Uniwersytecie Medycznym – dyskusje, spotkania biblijne, konferencje, szkolenia z różnych dziedzin – zarówno medycznych, jak i spoza dziedziny ochrony zdrowia. Członkowie Koła włączają się w działalność KSM na terenie całej diecezji,

a także innych organizacji studenckich i w życie parafii.
Strona Koła: www.koloksm.ump.edu.pl

Sprawdź lokalizację wydarzenia (odnośnik C)

 


 

DZIEŃ 3 (18 V)

19:00 Uniwersytet Adama Mickiewicza, al. Niepodległości 53, Collegium Iuridicum Novum (sala Epsilon)

Wieczór pod hasłem „Książka i film”
Jak bardzo świat filmu różni się od świata książki?
Czy w filmie można w pełni przedstawić dramaty bohaterów literackich?
A może chcecie obejrzeć historię o niespełnionych ambicjach i straconych złudzeniach młodego małżeństwa spod Connecticut?

Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedzieliście twierdząco, zapraszamy do Collegium Iuridicum Novum (Al. Niepodległości 53). W środę, 18 maja o godz. 19:00, w sali Epsilon, odbędzie się pokaz filmu Droga do szczęścia(2008) w reżyserii Sama Mendesa; film jest ekranizacją powieści amerykańskiego pisarza, Richarda Yatesa.

Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem gości

Sprawdź lokalizację wydarzenia (odnośnik A)


 

DZIEŃ 4 (19 V)

18:00 Uniwersytet Adama Mickiewicza, al. Niepodległości 53, Collegium Iuridicum Novum

W czwartek, 19 maja o godz. 18:00 w Auli Collegium Iuridicum Novum (Al. Niepodległości 53) zagoszczą studenci zespołów instrumentalnych Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Jeśli chcecie posłuchać dźwięków ożywczego jazzu w wykonaniu niezwykle utalentowanych instrumentalistów, nie znajdziecie lepszej okazji! Tym bardziej, że koncert będzie bezpłatny!
Koncert będzie jednocześnie premierą sezonu artystycznego w Auli Collegium Iuridicum Novum.

Sprawdź lokalizację wydarzenia (odnośnik A)


 

DZIEŃ 5 (20 V)

18:00 Akademia Wychowania Fizycznego, budynek główny, ul. Królowej Jadwigi 27/39 – Aula główna

Kultura w świecie, o jakiej nie wiecie

Co to w ogóle jest turystyka kulturowa i czy jest ona trendem, a może koniecznością w erze globalizacji?

Opowiadania z krain tysiąca i jednej nocy, czyli jak dojechać z Polski do Maroka na stopa, oraz Iran widziany oczyma Europejczyka.

Kultura na wesoło. Występ kabaretu „Czołówka Piekła”

Sprawdź lokalizację wydarzenia

 


 

Organizatorzy:

  • Aurora
  • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (przy PP i przy UM)
  • Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego AWF

 


To już druga edycja Tygodnia Kultury.
Przeczytaj relację z ubiegłorocznej edycji i obejrzyj zdjęcia.


Zobacz plan w formie pdf