Spotkanie z panią mgr Iwoną Palicką – psycholog kliniczną

W ubiegły wtorek, 17 stycznia, w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej gościliśmy panią magister Iwonę Palicką- psycholog kliniczną. Spotkanie dotyczyło alkoholowego zespołu płodu.

Pani Palicka przybliżyła nam tematykę zespołu FAS sygnalizując, że nawet niewielka ilość alkoholu wypita w pierwszym trymestrze ciąży może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia nowonarodzonego dziecka. Wiele kobiet dowiadując się, że są w ciąży zaprzestają spożywania alkoholu. Ma to miejsce najczęściej w 3-4 miesiącu ciąży, spożyty przez ten krótki okres alkohol mógł jednak wywołać w organizmie dziecka nieodwracalne zmiany.

Skutki spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne mogą być różne. Dzieci z zespołem FAS mają charakterystyczne fizyczne objawy np. wady wzrostu i deformacje twarzy. Dzieci te wykazują także problemy z zachowaniem, a większość z nich nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Wykazują bardzo często nadaktywność, problemy z organizacją dnia codziennego, trudności z adaptacją. Dzieci z FAS mają problemy myśleniem abstrakcyjnym i przyczynowo-skutkowym.

Dziękujemy pani mgr Iwonie Palickiej za przeprowadzenie spotkania i Wam za obecność. Mamy nadzieję, że ten wykład przybliżył Wam negatywne skutki spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży Nie warto spożywać alkoholu będąc w ciąży, ponieważ szkodzimy nie tylko sobie ale przede wszystkim dziecku.

[ Ela K. ]